Лікування у сні.

Що це, чому його обирають при стоматологічному втручанні, як він працює, а головне — як упливає на організм? — про це розповість анестезіолог клініки Yeremchuk Dental.
Медикаментозний сон — це контрольований стан організму, при якому свідомість відсутня або пригнічується, а також знижуються больові відчуття (жодного дискомфорту або неприємних відчуттів ви не відчуваєте). Простіше кажучи, це дуже глибокий сон, в якому організм працює ніби в «економ» режимі. Процедуру призначають як дітям, так і дорослим з урахуванням стану здоров'я, вікових, поведінкових і поєднання місцевих показань для безпечного і повністю безболісного лікування зубів.

Що треба знати перед лікуванням у сні?

Найперше те, що це є максимально безпечно та контрольовано, за умови наявності в клініці необхідного обладнання та медикаментів, а також присутності в штаті кваліфікованого анестезіолога та медсестри. Це все є в просторі сучасної стоматології та імплантації Yeremchuk Dental.
Також ви маєте розуміти різницю між анестезією, седацією та медикаментозним сном.
Анестезію роблять для місцевого знеболення, пацієнт при цьому абсолютно свідомий, проте не відчуває болю та дискомфорту в ділянці, де працює лікар. Седація пригнічує виключно свідомість, пацієнт може самостійно дихати й здатний відчувати дію сильних подразників, його можна привести до тями дуже швидко. А ось під впливом загального наркозу спостерігається відсутність больової чутливості та свідомості, а дихальну функцію виконує спеціальне обладнання.
Які ситуації в стоматологічній практиці найбільш доцільні для застосування медикаментозного сну?


У нашій клініці прекрасний дитячий лікар-стоматолог, проте бувають такі випадки, коли дитина через свої набуті страхи й переживання навіть боїться сісти в стоматологічне крісло. В цьому випадку буде доцільно пролікувати більшість зубчиків за один прийом у медикаментозному сні. Дуже широко медикаментозний сон застосовують у лікуванні зубів гіперактивним дітям, а також дорослим пацієнтам, які з також з причин страху чи дискомфорту не бажають встановлювати імпланти, лікувати або видаляти зуби під звичайною анестезією. Також часто цю методику застосовують у дітей із неврологічними відхиленнями, наприклад, при розладах путистичної сфери, при дитячому церебральному паралічі та при епілепсії. У дорослих медикаментозний сон ще використовують при травматичних операціях — синус ліфтинг, одночасне видалення чотирьох восьмих зубів, тотальна імплантація з пластикою тканин. Звісно такий метод лікування підійде для пацієнтів, у яких виражений блювотний рефлекс.

Які переваги та недоліки медикаментозного сну?

Основна перевага медикаментозного сну — виконання великого обсягу роботи за короткий проміжок часу. Стоматолог може пролікувати велику кількість уражених зубів всього за один візит. Також перевагою є те, що лікування проводять дорослим пацієнтам та дітям, котрі мають неврологічні захворювання, як ми вже зазначили у статті вище. Виражених побічних реакцій після медикаментозного сну практично не буває. Зазвичай пацієнта може супроводжувати сонливість, помірний біль у горлі та дуже рідко нудота. У діток — неспокій та знервованість. Зазвичай на наступний день усе проходить.

Як пацієнту підготуватися до процедури медикаментозного сну?

«Особливої підготовки не потрібно. Треба бути здоровим, тобто не мати ознак гострої респіраторної інфекції чи іншого гострого захворювання. За кілька днів до проведення медикаментозного сну пацієнту треба детально обстежитися — здати загальний аналіз крові, аналіз на згортання крові та аналіз на норму глюкози в крові. Також перевірити серце, а при необхідності пройти додаткові обстеження, які призначає анестезіолог. В день запису за 4 години до процедури не можна їсти, а за дві години не можна пити. Одяг пацієнта в день процедури повинен бути комфортним, не тугим. Якщо ваша дитина або ви приймаєте певні препарати на постійній основі, заздалегідь попередьте про це анестезіолога, він підкаже чи припинити, чи продовжити приймання цих засобів. Пацієнт має правдиво відповідати на запитання анестезіолога й не приховувати стан свого здоров'я! Ви маєте розуміти, що це вплине на хід процедури.» — каже анестезіолог Yeremchuk Dental.

Як відбувається післяопераційний період?

Не так складно, як усім може здаватися. Післяопераційний період проходить у спеціально облаштованій палаті, яка є в Yeremchuk Dental у присутності батьків чи родичів. Дитину або дорослого пацієнта зі стоматологічного крісла переставляють на ліжко, яке потім відвозять у палату. Через кілька хвилин після закінчення процедури пацієнт поступово прокидається. До години часу 90% пацієнтів повністю приходять у себе, а їхній стан унормовується й вони спокійно можуть йти додому. Інколи після тривалих та травматичних операцій у дорослих необхідно більш тривале спостереження анестезіолога. Тоді пацієнт залишається в палаті на кілька годин для відстежування стану лікарями клініки.

Які особливості медикаментозного сну при роботі з дітьми та особами похилого віку?

Насправді підхід відповідальності до всіх однаковий. Проте є нюанси. Для діток з метою безпеки наш анестезіолог використовує додатковий захист дихальних шляхів, аби нічого лишнього не потрапило в бронхи. Пацієнти похилого віку часто мають супутні захворювання, які потребують додаткових спостережень. У таких пацієнтів зазвичай застосовуємо нижчу дозу анестетиків, і доводиться медикаментозно корегувати життєві функції.

Як можна гарантувати безпеку пацієнтові під час маніпуляцій із застосуванням сну?

Це можна зрозуміти на першій консультації. Лікарі збирають повний обсяг інформації по стану вашого здоров'я, розповідають як усе проходитиме й надають вам необхідну інформацію. Також під час операції має бути присутній досвідчений анестезіолог. Уточнюйте це, аби убезпечити себе. Ще ви можете переконатися в безпеці маніпуляції, розпитавши лікаря, який вас консультує про необхідне обладнання та медикаменти для проведення процедури, включаючи готовність до надання невідкладної допомоги в разі потреби. Yeremchuk Dental працює з наркозним апаратом Drager Primus. Користуємося преміальною моделлю серед усіх інших апаратів. Ключова особливість Drager Primus — потужність роботи на рівні апарату реанімаційного відділення. Прилад обладнаний новими стандартами та функціями, має великий спектр дії. Йому притаманні кілька типів подачі речовин та кисню залежно від стану пацієнта. Також апарат обладнаний великим дисплеєм, який значно полегшує роботу фахівця. На ньому відображаються всі дані про процес, налаштування режимів подачі повітря, керування та спостереження за станом пацієнта. Також для надання першої допомоги та лікування пацієнтів із заблокованими дихальними шляхами в нас є хірургічний відсмоктувач Biomed medical suction apparatus. Спеціальний пристрій, призначений для видалення з людського організму різних рідин, газів та частинок тканин при проведенні операцій, для витягування секрету з дихальних шляхів під час наркозу, а також за відсутності у пацієнта кашльового рефлексу та при дихальних паралічах.

Як лікарі моніторять пацієнта під час процедури з медикаментозним сном?

Як ми вже зазначили вище, всі показники пацієнта виводяться на спеціальний монітор який показує пульс, артеріальний тиск, частоту дихання, сатурацію крові, температуру тіла, а також записує електрокардіограму впродовж усього часу. Зокрема моніторимо й уведення медикаментів. Робимо це за допомогою інфузомату — інфузійного насоса, який дозволяє дуже точно дозувати введення препаратів. Завдяки інфузомату буде чітко дотримана необхідна доза лікарських препаратів. В приладі є сигнал «Тривога», який включається при закінченні процедури й при виникненні будь-яких проблем.

Як мама, яка привела дитину на лікування може перевірити, що є все необхідне обладнання? Що взагалі повинно бути?

«Я ніколи не відмовляю мамам чи пацієнтам в проведенні «анестезіологічної екскурсії». Із задоволенням розкажу та покажу із середини, як та чим ми працюємо.» — стверджує анестезіолог клініки Yeremchuk Dental. Аби батькам або пацієнтам, які хвилюються перед лікуванням зубів у сні було спокійніше, на першій консультації ми показуємо обладнання і розповідаємо з чим саме ми працюємо. Невеличкий спойлер — ви маєте звернути увагу на присутність наркозного апарату, монітору пацієнта, кисневого концентратора, джерело безперебійного живлення.

Як вибрати клініку для лікування зубів у сні? Що в ній повинно бути?

Вибір клініки радимо починати зі знайомства з лікарями стоматології, анестезіологом (обов'язково!) та з ознайомленням обладнання на якому проводять операцію. Можете поставити уточнювальні питання щодо препаратів, які застосовує анестезіолог. «Золотим стандартом» зараз є Пропофол для довенного введення та Севофлуран — інгаляційно. Також поцікавтеся чи є в клініці ліцензія на проведення медикаментозного сну.

Беремося розвінчувати міфи про лікування зубів уві сні!

Міф 1: Медикаментозний сон погано впливає на здоров'я організму в цілому.
Сучасний рівень анестезіології дозволяє проводити медикаментозний сон БЕЗ БУДЬ-ЯКОГО шкідливого впливу на організм. Часто одному пацієнтові доводиться робити кілька тривалих седацій чи наркозів без негативних наслідків для здоров'я.

Міф 2: Під час медикаментозного сну пацієнт може прокинутися у середині процедури.
Не жартуйте так! :) ЦЕ НЕ МОЖЛИВО! Медикаменти вводять в організм дозовано й безперервно протягом усієї маніпуляції, поки працює стоматолог. І тільки коли лікар повністю завершив роботу, анестезіолог повністю відключає введення медикаментів. Вже тоді, через певний час пацієнт прокидається... іноді й потягується! :)

Міф 3: Седація протипоказана малим дітям.
Бувають ситуації, коли седацію доводиться застосовувати ще з моменту народження дитини (в стаціонарі), тобто одразу з перших днів життя. То, якщо говорити про седацію в трохи старшому віці — жодних протипоказів, окрім як за станом здоров'я немає. В стоматології найменший вік, коли доводиться застосовувати медикаментозний сон — 1 рік. У таких діток це вимушена процедура з метою збереження зубів від повного руйнування. 2 – 3 річні пацієнти це вже дуже часті наші гості :). Жодних проблем за час роботи з ними не було.

Міф 4: Седація протипоказана дітям з важкими загальними захворюваннями.
Тут уже потрібен індивідуальний підхід. Ми призначаємо проведення додаткових обстежень, консультацію суміжних спеціалістів, іноді необхідно провести корекцію лікування супутніх захворювань. «У нас були маленькі пацієнти з тяжкими вродженими вадами серця, яким перед операцією на серці, кардіохірурги рекомендували провести лікування зубчиків. Оскільки хронічна інфекція, яка локалізується на зубчиках може призвести до тяжких ускладнень в післяопераційному періоді після операції на серці. Також у нас бувають пацієнти з тяжкими онкогематологічними захворюваннями, у яких лікування основної патології може бути неефективним без санації вогнищ інфекції на зубах. Дітям зі складними неврологічними захворюваннями також неможливо пролікувати зуби без медикаментозного сну. Наприклад, нещодавно був випадок з пацієнтом підліткового віку, у якого були виражені життєво загрозливі алергічні реакції на введення місцевих анестетиків та інших ліків. Раніше кілька разів в стані тяжкого шоку він потрапляв до реанімаційного відділення. Відповідно, стан зубів в нього був катастрофічним! Спільними зусиллями зі стоматологами нам вдалося підібрати найбільш безпечні ліки та провести все необхідне лікування в кілька етапів під седацією. Ось, чому медикаментозний сон — це вихід!» — з розповіді анестезіолога нашої стоматології.

Про переваги медикаментозного сну можемо розповідати ще багато, але якщо коротко, то така маніпуляція зекономить вам час (адже лікування проведуть об'ємно), можна виконати складні операції, а пацієнт при цьому нічого не відчує, відповідно, страшно — не буде.
Напередодні лікування зубів уві сні необхідно записатися на консультацію за номерами телефону:
+38(099) 001-61-06
+38(099) 601-61-06
Локація нашої стоматології: Івано-Франківськ, вул. Військова, 1
Працюємо: Пн – Сб 8:00 – 20:00

+38(099) 001-61-06
instagram skype facebook viber viber telegram telegram
Задавайте питання в Instagram Задавайте питання в Telegram Задавайте питання в Viber