Дитячий стоматолог – лікар, психолог, педагог чи друг?

Марина Любінець – 10 порад батькам від фахового лікаря.

Будьмо відвертими – з чим у більшості з нас асоціюється слово
«стоматолог»? Звісно –  біль, страх, а часом панічний жах, адже в
підсвідомості виринають спогади з не такого далекого дитинства.
Більшість привиті нам «технологіями» та «методиками» минулих часів, але
певно ніхто не буде сперечатись, що острах стоматологів – це привид з
дитинства.

Сьогодні, наче, ситуація змінилася, діти на фото посміхаються. Що ж трапилось- вирішили з’ясувати, поспілкувавшись з Мариною Любінець – дитячою лікаркою-стоматологом клініки RoyalDental в Івано-Франківську.

Марина Михайлівна добре знана серед франківців. Поціновувачами її майстерності, а часом і «залицяльниками», насправді, стають найменші мешканці нашого міста. Компетентність підтверджують відгуки найменших пацієнтів, на кшталт, «я цю лікарку полюбив, я з нею подружусь».

– Що сталось з нашими дітьми, чи коїться з нами, бо читаючи відгуки на Вашому сайті, Google, list… ,здається, так не може бути) Відколи дітлахи полюбили лікарів в цілому і дантистів відокремили в індивідуальну когорту?

– В цілому, навряд чи щось відбулось з нашими дітками. Скоріш за все, МИ разом виросли з методологій та практик часів радянського союзу, коли стоматолог здавався монстром. Батьки теперішніх моїх пацієнтів частіше самі звертаються до лікаря, бо розуміють, що попередити, краще ніж лікувати, від так і діти змінюють свою ментальність і відношення. Навіть зараз бувають випадки, коли дитина на повторному прийомі вже має набутий страх – це не наслідок непрофесійних дій лікаря, це похідна від невстановленого контакту на початках.


– Тобто, аби дитина не верещала, вибачте за алегорію, в кріслі, треба знайти до неї підхід, а далі справа техніки?

– В цілому, так. Насправді, дитячий лікар стоматолог – це в першу чергу друг, а вже потім лікар. При цьому доводиться бути ще й психологом, педагогом, людиною. Треба жити світом свого пацієнта, бути в курсі трендів 3-х, 5-ти, 10-ти річних пацієнтів, знати все про Гаррі Поттера, Суперкільця котів і таке інше (сміється). І коли дитина повністю довіряє тобі, чітко і швидко, а головне, безболісно робити свою роботу. Адже, це настільки тонка крига, на якій виконання надскладних епюрів не буде оцінено, якщо в маленького пацієнта з’являться на очах сльози. Це стосується всіх дитячих стоматологів, а не мене зокрема. Головне знайти підхід до малюка, отримати довіру та не зрадити її… і часом це надважко. Ти годину можеш втратити, аби за лічені хвилини виконати весь комплекс маніпуляцій, усунути проблему і не «відбити бажання на все життя». Буває, дитина приходить вже з набутим страхом, бо візит повторний з іншої клініки – це не проблема фаховості колеги, це відсутність контакту в той момент лікаря та пацієнта.


– У вас таке теж бувало? Тобто, коли дитині не вдавалось допомогти, або ви не брались, через її стан?



– Звісно, це буває у кожного стоматолога. І хоча, я вважаю, що наша клініка створила максимально комфортні умови для пацієнтів від дітей, до людей у поважному віці, важливу роль відіграє внутрішній стан пацієнта ( коли вирує шквал емоцій, переживань, страхів). То ж приборкуємо завжди з усмішкою і отримуємо усмішки від діток сторицею. Поки тимчасово не лікуємо під садацією, але якщо така потреба є – направляємо до колег в інші клініки. Мета лікаря – допомогти, а не замкнути коло на собі (усміхається). Але в цілому мало того, що з малятами знаходжу спільну мову та ще й батьки ініціативно приєднуються. Багато Матусь та Татусів стали також пацієнтами клініки, є навіть випадки, коли приводять бабусь. До речі, бабусі і дідусі найтерплячіші та найсміливіші пацієнти. (сміється).

– А як у Вас особисто з стоматологами?) Та і, в цілому, як зайшли в професію, ну і чому?

– В мене нормально) Ми розуміємось). Якщо по-суті, стоматологія – не єдиний напрямок в медицині, який приносить дискомфорт та хвилювання. В нас вчасно не виховали культуру відвідування таких лікарів як стоматолог, гінеколог, уролог… а потім наслідки стають доволі сумними. Будь-який лікар прагне допомогти пацієнту, жоден травматолог в процесі лікування не даватиме підпиляну милицю пацієнту зі зламаною ногою. Стоматологи такі ж люди, в нас такі ж цінності, смаки, переживання. Як я відношусь до стоматологів?) Ну нещодавно поставила брекет-систему в нашій клініці. Дякую нашому ортодонту Діані Юріївні за підтримку, консультацію, вибір. Я довіряю стоматологам! (сміється).

В професії вже достатньо, щоб мене згадували дітлахи і йшли на умовні побачення). Хтось збирає колекцію машинок (в нашій клініці кожен маленький пацієнт отримує подарунок на вибір після прийому), хтось динозаврів, хтось просто йде розказати, як було в кімнаті Гаррі Поттера, де він побував нещодавно. І це класно! Розуміти, що тобі довіряють. Ми різного віку з пацієнтами, але отой перший контакт залишається і дає змогу кваліфіковано виконувати свою безпосередню роботу.

Щодо професії, так склалось стратегічно, мала непереборне бажання допомагати, закінчила УЖНУ, коли побачила позитивні результати роботи, це мотивувало в рази. В мене, до речі, можна сказати, сімейний підряд, чоловік також стоматолог. Це допомагає, адже, сповідувати однакові цінності та проходити один шлях значно легше.


– Це справді звучить круто, але в чому все ж секрет успіху?

– Секрету насправді не має. Варто бути на одній хвилі зі своїм пацієнтом, вік не має значення, але, звісно, з малечою значно важче. Посміхайтесь – це віддзеркалюється, будьте щирими. В RoyalDental не практикується (як і в цілому за протоколами) примусове усунення тієї чи іншої проблеми. Якщо дитина добровільно не дозволяє лікарю виконати потрібні маніпуляції, то візит або переноситься, або ж лікування рекомендується під садацією. Краще так, ніж травмувати психіку маленької людини і назавжди «відбити» бажання відвідувати стоматолога.


– Такі підходи дозволять нашим дітям мати голлівудські посмішки без вінірів, протезів в майбутньому?

– Це дозволяє, в першу чергу, вчасно і без остраху звертатись до лікаря- стоматолога. А це вже 50% успіху. Якщо змалечку дитина навчена особистій гігієні зубчиків, розумінням, що лікар не ворог, а друг та порадник, то і наслідки будуть зовсім інші. В нас будуть природні українські посмішки, що виблискуватимуть під промінням сонця. Склався міф, що стоматологія – це боляче і дорого) (усміхається). Так і є… якщо звертатись тоді, коли вже і боляче, і дорого… я виховую в своїх маленьких пацієнтів не лише відсутність страху, але ще й бажання приходити за новими приємними відчуттями. І знаєте, найбільша нагорода їх справжній інтерес та щира усмішка! Щаслива дитяча посмішка!


– З таким досвідом, певен, маєте сформований корисний Chek-list і рекомендації для батьків?

– Звісно. В RoyalDental навіть існує така міні програма «ЧаПи»ів – це відповіді на часті питання пацієнтів. Завжди можна проконсультуватись на сайті з вузьким спеціалістом та отримати фахову консультацію у відеоформаті.

Я спробую коротко зараз підняти і відповісти на найпопулярніші:

Як підготувати дитину до першого візиту?

  • Найперше, слід підготуватись самим батькам, бо це звичайна процедура, тому непотрібно нервувати і переживати. Далі необхідно підготувати, власне, дитину. Тобто, у формі гри пояснити, яким чином її будуть оглядати та лікувати зубки. Можна спробувати відтворити цю стоматологічну процедуру на м’яких іграшках. Головне, аби дитина зрозуміла – що це є звична справа і немає чого боятися.

Як часто варто відвідувати дитячого стоматолога?

  • Навіть якщо ви не бачите в дитини явних візуальних проблем, ознак карієсу, наприклад, потемніння зубів і інших візуальних чинників захворювань порожнини рота, все одно необхідно регулярно 3-4 рази на рік відвідувати стоматолога, починаючи з шести місяців

З якого віку можна механічно чистити зуби?

  • Рекомендується віком від трьох років, проте ми можемо привчати користуватися малюка з того віку, з якого він не буде боятися шуму та руху механічної зубної щітки. Також чому варто обрати механічну зубну щітку, а не ручну: перше – механічна зубна щітка очищає зубки круговими механічними рухами; друге – більшість механічних щіток мають таймер; третє – з механічною щіткою дитина більше і краще адаптується до візитів в стоматологічну клініку.

Коли варто змінювати звичайну зубну щітку дитини?

  • Зубну щітку варто змінити, якщо з попередньої покупки пройшло три місяці. За цей час робоча область встигає зноситися, а на поверхні скупчуються бактерії. З такими характеристиками щіточка вже неефективно справляється з нальотом, також, якщо дитина перехворіла вірусними респіраторними захворюваннями. Під час хвороби діти часто відмовляються чистити зуби, або погано це роблять. Після таких захворювань, моя рекомендація, звернутись до стоматолога для професійної гігієни ротової порожнини вашого малюка, і ,звісно, після цього, обов’язково потрібно змінити зубну щітку.

Як потрібно заохочувати дитину чистити зуби?

  • Діти, зазвичай, повторюють все за батьками, дорослими. Якщо дитина з раннього віку бачить, як батьки систематично чистять зуби, дають малюку спочатку погратися зубною щіткою, а потім чистять зуби разом з нею, то дитина автоматично привчається. Згодом вона навіть захоче робити це самостійно. Є дуже багато мультфільмів, в яких показується – якщо погано чистити зуби, в них поселяється поганий мікроб і він буде псувати зубчик. Також зараз існує безліч книг з різноманітними ілюстраціями, за допомогою яких батьки наочно можуть показати і пояснити, чому потрібно вчасно і правильно чистити зубчики.

Чому у дитини не випадають молочні зуби? Видаляти?

  • Зазвичай у віці від 6 до 7 років у дітей починають випадати молочні зуби, замість яких потім починають виростати постійні. Головним призначенням молочних зубів є підготувати місце для прорізування постійних. Саме тому дуже важливо, щоб перші молочні зуби не випадали раніше, інакше постійні можуть виростати криво і неправильно. У деяких ситуаціях молочні зуби не випадають через те, що постійні зуби ще не до кінця сформувалися. Ця ситуація є досить небезпечною і вам не варто самостійно намагатися вирвати зуб. Ви, банально, можете занести інфекцію. Першочергово в таких випадках варто уважно стежити за розвитком ситуації, щоб у разі виникнення ускладнень, вчасно звернутися до дитячого лікаря-стоматолога.

Чи потрібно видаляти молочні зуби в домашніх умовах? Переконливо не рекомендується, тому що це може призвести до травми, кровотеч. Також ви можете не повністю видалити молочні зуб ну і, звісно, занести інфекцію. Моя особиста рекомендація зверніться до стоматолога, щоб уникнути різних ускладнень.

Що робити, коли молочний зуб випав?

  • Протягом 5 хвилин утворюється так званий кров’яний згусток і Він сприяє швидкому загоєнню рани. Найголовніше в цей період нічим не ополіскувати, не мазати, нічого не ставити в ротову порожнину там, де утворилась лунка. Якщо почати ополіскувати, або робити всі інші маніпуляції, то, відповідно, кров’яний згусток може невдало утворитись і рана буде досить довго загоюватися. Також хочу наголосити, що після того, як зуб випав, краще взагалі нічого не їсти протягом години. Можна дати дитині попити, але тільки не гаряче і бажано хоча б два дні малюку не жувати і не відкушувати їжу тією стороною, яка втратила зуб. За цим варто прослідкувати. Решту зубів потрібно чистити обов’язково, як зазвичай, зубною пастою і щіточкою вранці та ввечері.

Що є причиною виникнення раннього карієсу?

  • Причин виникнення раннього карієсу є кілька: перша – це неретельна та неправильна гігієна ротової порожнини. Якісний, регулярний та ретельний догляд, чищення зубів малюка – це запорука їхнього здоров’я. Ще одна причина – ротове дихання, коли дитина дихає ротом тривалий час слизова оболонка в роті осушується і слина продукується менше. Тобто зуби не омиваються, а отже вони не очищуються. Ще одна причинаце неправильне харчування. Інколи при вживанні їжі з великим вмістом, наприклад, вуглеводів, погане їх засвоєння. Часом через якісь хвороби, або генетично обумовлені особливості організму, нестачу корисних та поживних речовин. Це також може спричинити утворення карієсу. Також причиною виникнення карієсу в малюка можуть стати нічні годування. Тобто, це можуть бути так звані суміші, компоти, соки, тобто, все те, що звикли давати дітям в пляшечки. Вночі слина практично не виділяється, а ,отже, зуби не очищуються належним чином природнім шляхом. Всі ці продукти містять велику кількість вуглеводів і тому скупчуючись, вони провоковують утворення великих кількостей карієсу.

Чи може з’явитись карієс, якщо в зубі пломба?

  • Так, звичайно, карієс може з’явитися на зубі з пломбою. Все залежить від того, як ваша дитина буде чистити та доглядати за своїми зубчиками. Якщо лікар поставив пломбу з однієї сторони зубчика, то з іншої, при поганому чищенні елементарно може виникнути карієс.

Які продукти корисні для дитячих зубів?

  • В першу чергу – це кисломолочні та кальціємісні продукти, що дозволяють покрити добову потребу дитини в кальції. Не менш важливими є тверді продукти, такі як яблука, морква та капуста. Дитина має гризти самостійно ці продукти, щоб зуби та ясна мали відповідне навантаження та своєрідний масаж. Це дуже гарно впливає на кругообіг в яснах і зуби стають міцнішими. Також потрібно обмежити раціон з шкідливих продуктів. Так, це солодощі та продукти, що містять цукор. Смачно, але, на жаль, це перший і головний ворог зубів. Цукор є стимулятором росту бактерій у ротовій порожнині та збуджувачем утворенням зубного нальоту.

+38(099) 001-61-06
instagram skype facebook viber viber telegram telegram
Задавайте питання в Instagram Задавайте питання в Telegram Задавайте питання в Viber