Що таке пародонт?

Шановний читачу, сьогодні в нашій публікації ми вестимо мову про пародонт, його хвороби та специфіку роботи лікаря-пародонтолога.

То, що ж таке пародонт? Є багато визначень, які носять науковий характер і будуть не цікаві для людини, яка не має фахового відношення до стоматології. Тому доречним було б сказати, що пародонт це комплекс тканин, які оточують зуб (ясна, які вкривають коміркову кістку й шийку зуба; коміркова кістка верхньої та нижньої щелеп, в якій власне знаходяться зуби; зв’язка, яка фіксує зуб в кістковій лунці; цемент – тверда тканина, яка вкриває корінь зуба; велика кількість судин і нервів). Усі ці компоненти є надзвичайно важливими для функціонування зубо-щелепової системи людини та, на превеликий жаль, можуть бути пошкодженими різноманітними чинниками та несприятливими станами в ротовій порожнині та організмі вцілому.

Є велика кількість різноманітних захворювань пародонта – від відносно легких (гінгівіт – запалення ясен), який можна повністю вилікувати, володіючи певними знаннями, до надзвичайно складних і небезпечних (генералізований пародонтит – запалення та деструкція всіх тканин пародонта), який не підлягає повній реабілітації і залишає значні проблеми для пацієнта на все життя. Ви запитаєте: «Чому»? Тому що генералізований пародонтит, як значна проблема системи охорони здоров’я є захворюванням з неоднозначними механізмами розвитку, має значне поширення, викликає часткову чи повну втрату зубів, що негативно впливає або унеможливлює пережовування їжі, створює естетичний дискомфорт, а в подальшому - дефект, і, як наслідок, - соціальну дезадаптацію та порушення якості життя. Пародонт для зубів виконує ту ж роль, що фундамент для будівлі – якщо він міцний та стабільний, то зуби можуть ефективно виконувати свою основну функцію (пережовування їжі).

Які ж причини захворювань пародонта? Їх безліч, і бувають вони місцеві – ті, які знаходяться в ротовій порожнині пацієнта й загальні (стан імунітету, загальні захворювання, екологія, шкідливості на виробництві, генетична схильність). Було доведено, що провідну роль серед місцевих причин відіграє стан гігієни ротової порожнини. Також на розвиток захворювань пародонта впливають неправильний прикус, наявність карієсу зубів, зруйновані зуби, стан вуздечок губ та язика і т.д.

Чи може людина запідозрити, що у неї не все гаразд з пародонтом, щоб якомога швидше звернутися до фахівця? Так, звісно. Ранніми ознаками проблем з пародонтом є кровоточивість ясен під час чищення зубів, неприємний запах з рота, наявність на поверхні зубів незвичних утворів – зубних відкладень (наліт, бляшка, камінь). На розвинутих стадіях недуги хворий звертає увагу на кровоточивість ясен без жодних причин, наприклад, зранку після сну; рухомість зубів, аж до їх втрати й ускладнене пережовування їжі; значний косметичний дефект. У обох випадках необхідно негайно звернутися до пародонтолога, щоб попередити ускладнення хвороби.

Кажуть, що очі – це дзеркало душі, а от стан органів ротової порожнини й тканин пародонта зокрема, є дзеркалом стану здоров’я людини. Досить часто пародонтит може бути першим і єдиним видимим проявом грізного системного захворювання, як то цукровий діабет, онкологічні захворювання, недостатність вітамінів в організмі, СНІД, хворобитравної системи і т.д. Тому зволікати із відвідинами пародонтолога є легковажно, а деколи й небезпечно.

Що ж може запропонувати такий вузькопрофільний спеціаліст своїм відвідувачам? Якщо рівень навичок пацієнта щодо догляду за зубами й яснами є незадовільним, то лікар-пародонтолог навчає й дає необхідні рекомендації. Думка, що користуватися зубною щіткою чи міжзубною ниткою правильно – легко й можна освоїти самостійно є хибною. Тим паче складним завданням буде самостійний вибір зубної пасти чи ополіскувача.

Коли навчання індивідуальної гігієни є недостатнім, лікар-пародонтолог проводить професійну гігієну, видаляє зубні відкладення з поверхні зуба та його кореня, полірує поверхню кореня.

Якщо є рухомі зуби – проводиться їх шинування за допомогою сучасних естетичних матеріалів. Пародонтолог надає комплексі рекомендації щодо ефективного протезування, видалення зубів при необхідності, можливості кісткової пластики та імплантації. Може призначати в залежності від клінічної ситуації антибактеріальну, протизапальну, десенсибілізуючу та вітамінотерапію.

З огляду на високий рівень захворюваності на генералізований пародонтит ми рекомендуємо відвідувати стоматолога при наявності скарг, а також не рідше як один раз на 6 місяців після 40 років, що дозволить виявити захворювання пародонта на ранніх стадіях та значно знизити ризики ускладнень.

Записатись на консультацію та лікування в клініці Royal Dental до пародонтолога - Стасюк Надії Орестівни

Ви можете за телефоном 099 001 61 06, або залишивши заявку он-лайн на сайті.

Бажаємо вам бути здоровими і мати красиві сяючі посмішки.

+38(099) 001-61-06
instagram facebook viber viber telegram telegram
Задавайте питання в Instagram Задавайте питання в Telegram Задавайте питання в Viber